Ponúkame vám 5 tipov, ako mať lepšiu rovnováhu, nekaziť si kĺby či chrbát a užívať si pohyb, ktorý je pre človeka najprirodzenejší. Pri chôdzi totiž precvičujeme celé telo.
Ako správne chodiť?
Správna technika chôdze znamená lepšiu rovnováhu, zdravé kĺby či chrbát a to, že si môžete užívať pohyb, ktorý je pre človeka najprirodzenejší. Pri chôdzi totiž precvičujete celé telo.
1. Hlavu hore
Kráčajte vzpriamene. Spevnite stred tela – dajte si pozor, aby ste neboli prehnutí v krížoch – vypnite hruď a ramená zatlačte dozadu. Predstavte si, že vás za vrch hlavy ťahá neviditeľné lanko. Ľudia, ktorí kráčajú vystretí, pôsobia sebavedomo a mladistvo.
2. Počas chôdze nezabúdajte na ruky
Predstavte si vojakov, keď pochodujú. Pravá, ľavá, pravá, ľavá. Tak ako vidíte na obrázku vyššie.
Pri vykročení pravou nohou by mala byť vpredu ľavá ruka a naopak. Rovnaký pohyb sa učia aj bežci na tréningoch.
3. Naučte sa správne našľapovať
Najlepší spôsob, ako rovnomerne rozložiť vašu hmotnosť na celé chodidlo a nenamáhať kĺby je našľapovať najprv na pätu, následne na zem dosadá chodidlo a ako posledné sú prsty. Tie vám pomáhajú odraziť sa do ďalšieho kroku. Počas života si môžete zafixovať nesprávnu techniku (napríklad, keď vás bolí koleno či bedrový kĺb a nevedomky to kompenzujeme v našľapovaní). Pozorujte sa a uvedomujte si, či našľapujete správne. Dobrou správou je, že technika sa dá naučiť
v každom veku.
4. Vezmite si so sebou spoločnosť
Niekto sa rád prechádza s priateľmi, niekto počúva hudbu či audioknihu. Nájdite si svoju rutinu a zistite, čo vás baví.
5. Pomaly ďalej zájdeš alebo nie je dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa
Zvoľte si také tempo, aby ste sa nezadýchali. Chôdza vám má prinášať radosť z pohybu, nemáte
pri nej lapať po dychu. Pri pravidelnej chôdzi sa vaša kondícia zlepší a postupne môžete tempo zvýšiť. Počíta sa každý krok, preto nezabudnite nosiť váš fitness náramok aj doma.
Praktický tip: Počas kráčania by ste mali byť schopní plynule rozprávať. Váš tep by mal byť mierne zvýšený. Môžete si ho skontrolovať na fitness náramku.
Ak správnu techniku chôdze poznáte alebo ste si ju už osvojili, vyskúšať môžete ďalšie tipy.
Ako navyšovať počet krokov
🥾 Sledujte počet krokov, ktoré počas jedného týždňa prejdete
Použite fitness náramok alebo aplikáciu v telefóne. Zistíte tak, aká je vaša aktuálna kondícia a môžete si stanoviť dosiahnuteľný cieľ. Zapisovanie počtu krokov môže byť skvelým spôsobom, ako sa motivovať.
📈 Pomaly zvyšujte počet krokov
Začnite napríklad tým, že za deň prejdete o 500 krokov viac. Nedávne štúdie, ktorých sa zúčastnili ľudia vo veku 70 a viac rokov ukázali, že navýšenie počtu prejdených krokov o 500 za jeden deň znižuje riziko srdcových ochorení, mozgovej príhody či zlyhania srdca o 14 %. Ak denne prejdete
10 000 krokov, znížite riziko demencie o 50 %. 4 000 krokov denne znižuje šance na demenciu
o 25 %.
📆 Ráno si naplánujte deň
Naplánujte si, čo potrebujete v ten deň stihnúť a zaraďte do svojho harmonogramu viac príležitostí na chôdzu. Napríklad zaparkujte ďalej od domu a prejdite sa alebo zoberte dieťa na prechádzku
či kamarátku na kávu, je to len na vás.
🚶 Počúvajte vaše telo
Ak pociťujete bolesť, nepohodlie alebo nadmernú únavu, urobte si prestávku alebo znížte počet krokov. Pri pohybe je rovnako dôležitý balans a oddych pre načerpanie nových síl.
Ak preferujete iný typ pohybu ako chôdzu, nič sa nedeje, môžete si napríklad zatancovať alebo sa previezť na bicykli. Obľúbený pohyb vám pôjde s väčšou ľahkosťou. Pohyb je iba jednou časťou skladačky, dôležité je dbať aj na zdravú stravu, dobrý spánok a čo najmenej stresu. Tieto témy vám priblížime v ďalších článkoch.