5 krokov ako znížiť vplyv stresu na vaše telo

Technologický pokrok, zrýchlený životný štýl a nekonečné možnosti prinášajú mnoho výhod, ale zároveň aj značnú dávku stresu.

Stres sa stal bežnou súčasťou našich životov, a to nielen vo forme krátkodobého stresu, ktorý nás núti prispôsobiť sa novým situáciám, ale aj vo forme dlhodobého stresu, ktorý môže mať negatívny vplyv na naše zdravie. Ako sa s týmto javom vyrovnať?

Ako znížiť vplyv stresu na vaše telo?

1. Stanovte si priority a vytýčte hranice

Jedným z krokov ako minimalizovať stresové situácie je povedať si, čo je pre vás naozaj dôležité. Veľakrát sa možno zamýšľame a trápime nad vecami, ktoré v skutočnosti nemajú takú váhu, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Stanovením hraníc, si ľahšie udržíte vnútornú pohodu.

2. Rozhýbte svoje telo

Vedecké štúdie ukazujú, že pravidelné cvičenie môže znižovať hladinu stresových hormónov, napríklad kortizolu, a zároveň zvyšovať endorfíny, ktoré zlepšujú náladu. Už aj 30 minútová prechádzka denne môže pomôcť uvoľniť napätie a vyčariť úsmev na tvári.

3. Pestujte zdravé návyky a plánujte

Zdravá strava, pravidelné cvičenie a dostatočný spánok sú základné stavebné kamene pre zdravý život a zároveň pomáhajú znižovať  stres. Pomôcť vám môže aj plánovanie – dobre rozvrhnutý deň vám dodá pocit kontroly nad časom. Niektoré veci síce ovplyvniť neviete, no denný, týždenný či mesačný rozvrh vie byť prínosom v náročných situáciách.

4. Relaxujte

Niektorí relaxujú pomocou meditácie alebo dychových cvičení. Pre iných môže byť relaxáciou dobrá káva v kaviarni či čítanie obľúbenej knižky. Akým spôsobom si odpočiniete, je na vás. 

5. Doprajte si dobrý spánok

Spánok má mnoho pozitív pre zdravie. Mozog počas neho odbúrava väčšinu denných aktivít a stresorov, ktoré nám spôsobujú vrásky na tvári. Kvalitným spánkom môžete odbúrať stres, ktorý sa nakopí cez deň. 

Ako presne vplýva dlhodobý stres na organizmus a čo to znamená pre vaše zdravie?

Naše telo dokáže zvládať stres v malých dávkach. Ak sa z krátkodobého stresu stáva dlhodobý alebo chronický, tento stav môže mať vážne dôsledky pre naše zdravie. Viaceré vedecké štúdie ukazujú, že pretrvávajúce zvýšené hladiny kortizolu a adrenalínu, dvoch stresových hormónov, môžu vyústiť do vážnejších zdravotný problémov. 

🫀 Kardiovaskulárne ochorenia. Stres zvyšuje hladinu kortizolu, čo môže spôsobiť zvýšenie krvného tlaku a neskôr viesť k vyššiemu riziku srdcovo-cievnych ochorení.

🍭 Diabetes typu 2. Chronický stres ovplyvňuje hladinu glukózy v krvi a zvyšuje riziko vzniku diabetu typu 2. Výskumy ukazujú, že stres ovplyvňuje schopnosť udržať zdravú váhu, čo je ďalším rizikovým faktorom pre cukrovku.

😥 Depresia a úzkosť. Dlhodobý stres a zvýšená hladina kortizolu môžu mať negatívny vplyv na vašu náladu a duševné zdravie. Zvýšená hladina kortizolu ovplyvňuje produkciu a činnosť hormónov ako serotonín, ktorý stojí za pocitom šťastia a pohody.  

💤 Poruchy spánku. Pretrvavajúci stres vplýva na kvalitu spánku, dôsledkom môže byť nespavosť, časté prebúdzanie, ale aj neuspokojivý spánok, po ktorom sa cítite unavení. S nedostatkom spánku sú spojené ďalšie zdravotné problémy ako obezita, kardiovaskulárne ochorenia a zhoršená kognitívna funkcia. 

🛡️ Zhoršenie imunitného systému. Kortizol prirodzene potláča imunitný systém, aby umožnil telu zamerať sa na okamžité hrozby. Pri dlhodobom strese a zvýšenej hladine kortizolu môže vaša imunita zoslabnúť. Človek je vtedy náchylnejší na infekcie a predlžuje sa aj obdobie jeho rekonvalescencie.

Poznať dôsledky dlhodobého stresu na naše telo a duševné zdravie je kľúčové pre udržanie zdravého tela a mysle. Identifikácia a následná snaha stres minimalizovať má šancu výrazne zlepšiť kvalitu vášho života.

Zdieľať článok

Blog

Krok k zdraviu

Na rozdiel od 2-minútového step testu, ktorý vypovedá o fyzickej kondícii, tento test hodnotí svalovú silu, predovšetkým v dolných končatinách....
Pravidelná fyzická aktivita má výrazný pozitívny vplyv na vašu kondíciu. Otestovať sa môžete sami doma podľa nasledujúcich inštrukcií....
V predchádzajúcich článkoch ste sa dozvedeli o význame pravidelného pohybu, vyváženého stravovania, efektívneho manažovania stresu, tréningu kognitívnych funkcií a významu spánku pre vaše celkové zdravie a kvalitu života....