Pamäť cvičíme každý jeden deň, aj pri bežných činnostiach ako hľadanie kľúčov alebo telefónu, sa nám v hlave krútia pomyselné kolieska.
S vekom sa však kognitívne funkcie začínajú oslabovať a pamäť už nie je taká ostrá, ako bývala. Až 50 % dospelých vo veku 64 rokov a viac uvádza ťažkosti s pamäťou. Takéto momenty zabudnutia sú dôsledkom normálnych zmien v štruktúre a funkcii mozgu.
V tomto texte pre vás máme niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu ľahšie si zapamätať každodenné aj dôležité informácie.
1. Pomôžte si mnemotechnikou
Vypadávajú vám telefónne čísla? Zabúdate na dôležité položky v nákupnom zozname? Jedným z overených spôsobov ako si pamätať informácie je využívanie mnemotechniky. Tento druh pamäťovej techniky presúva informácie z krátkodobej pamäti do dlhodobej, odkiaľ si ich spätne vybavujeme. Mnemotechnické pomôcky využívajú našu schopnosť asociácie, obrazotvorby, emócií a iných kognitívnych procesov, ktoré zlepšujú pamäť.
V oblasti zdravia môže byť jednou z praktických mnemotechnických pomôcok skratka DEKA, kde každé písmeno predstavuje jeden z vitamínov, a to konkrétne tie, ktoré sú rozpustné v tukoch.
2. Využite technológie
V dnešnej dobe môžete na pripomenutie dôležitých vecí využiť množstvo technologických pomôcok. Tie vedia pripomenúť úlohy alebo termíny, na ktoré by človek nemal zabudnúť. Dobrým príkladom je pilulník s alarmom, ktorý pripomenie čas užitia liekov. Na takýto účel môžete použiť aj telefón, ktorý má v sebe rovnako zabudovaný budík, stačí ho len správne nastaviť na časy, ktoré potrebujete.
3. Opakujte si informácie
Opakovanie je jednoduchá, ale účinná technika, ktorá vám pomôže lepšie si zapamätať informácie. Napríklad, keď si budete musieť zapamätať dátum lekárskeho vyšetrenia, skúste si ho niekoľkokrát povedať nahlas. Tento proces sa nazýva „konsolidácia pamäti“. Keď sa niečo naučíme, vytvárame neurónové spojenia v mozgu. Opakovaním týchto informácií sa spojenia stávajú silnejšími a stabilnejšími, čo nám pomáha lepšie a dlhšie si tieto informácie zapamätať.
8 potravín, ktoré podporujú zlepšenie pamäti
Viete, že vašej pamäti môžete pomôcť aj stravou? Viaceré potraviny pamäti prospievajú, a preto sa ich oplatí zaradiť do jedálnička.
Pre správne fungovanie mozgu je nevyhnutné zaradiť do jedálnička potraviny, ktoré mu dodávajú potrebné živiny a pozitívne ovplyvňujú pamäť.
Toto je 7 potravín, ktoré by ste mali pravidelne konzumovať:
- Ryby ako losos, pstruh, tuniak či sardinky, sú bohatým zdrojom omega-3 mastných kyselín, ktoré sú potrebné pre tvorbu mozgových buniek a nervových vlákien. Okrem iného pomáhajú predchádzať úpadku pamäti.
- Káva, ktorú by sme možno v tomto zozname nečakali. Je známe, že obsahuje kofeín a antioxidanty, tie pomáhajú podporovať zdravie mozgu a podporujú pozornosť.
- Brokolica, obsahuje vitamín K a ďalšie zložky s protizápalovými a antioxidantovými účinkami.
- Horká čokoláda, obsahuje mnoho antioxidantov, ktoré chránia mozog pred poškodením.
- Orechy, sú bohaté na vitamín E, zdravé tuky a ďalšie zložky s protizápalovými a antioxidačnými účinkami.
- Vajcia, disponujú vitamínmi B6 a B12 a kyselinou listovou dôležitými pre správne fungovanie mozgu a pamäti.
- Zelený čaj, tiež obsahuje kofeín, antioxidanty a L-theanín, ktoré pravdepodobne majú vplyv na náladu, pamäť, koncentráciu a prevenciu starnutia mozgových buniek.